DÜNYA KUPASI GEÇMİŞİ VE DÜNYA KUPALARINDA TÜRKİYE

Dünya kupası futbol karşılaşmaları, ilk olarak 1930 yılında yapılmaya başlanmıştır. 1929 yılında düzenlenen Barselona Konferansı’nda alınan FIFA kararları doğrultusunda 1930 yılında ilk dünya kupası karşılaşmalarının yapılması kararlaştırılmıştır.  FIFA Başkanı Jules Rimet tarafından organize edilen turnuvanın ilk kupası başkan onuruna Rules Rimet adıyla verilmiştir.  

Fifa Dünya Kupası Merkezi ve Fifa Dünya Kupası Maçlarına Dâhil Olan Ülkeler

Fifa Dünya Kupası Merkezi olarak 1928 Futbol Olimpiyat Şampiyonu Uruguay seçilmiştir. Dünya Kupası karşılaşmaları, Uruguay’ın başkenti Montevideo şehrinde gerçekleşmiştir.

Dünya Kupası Karşılaşmalarında Yer Alan Takımlar: Arjantin, Uruguay, ABD, Yugoslavya, Şili, Fransa, Brezilya, Romanya, Peru, Paraguay, Belçika, Meksika, Bolivya.

Birçok Avrupa ülkesi ise bu karşılaşmaya katılmayı kabul etmemiştir. Bunun nedeni ise çok uzun süren bir yolculuk ve uzun yolculuğun çok masraflı olmasıdır. Dünya Kupası karşılaşmalarına katılmayı kabul eden ülkeler ise 3 hafta süren bir deniz yolculuğunu göze almış olanlardır.

İlk Fifa Dünya Kupası Takım Sıralamaları

Finale Kalan Takımlar: Uruguay – Arjantin

Yarı Finalde Elenen Takımlar: ABD – Yugoslavya

Yarı Final Öncesi Elenen Takımlar: Şili, Brezilya, Fransa, Romanya, Paraguay, Peru, Belçika, Bolivya, Meksika

İlk Dünya Kupası Karşılaşmasını İzleyen Sayısı: 435.000 Seyirci

Toplam Gol: Oynanan 18 karşılaşmada 70 gol atılmıştır.

Turnuva Finalinin Galibi: Uruguay (Arjantin’i 4-2 mağlup etmiştir.)

Dünya Kupalarında Türkiye

1950 yılındaki Fifa Dünya Kupası ligine katılan Türkiye, maddi olanaksızlık nedeniyle turnuvadan çekilmek zorunda kalmıştır. 1954 yılında ise Türkiye ilk kez Fifa Dünya Kupası karşılaşmalarına resmen ve fiilen katılmıştır. O sene İsviçre’de düzenlenen Fifa Dünya Kupası maçları, Türkiye için ilk turda beraberlikle sonuçlanmıştır.

Türkiye’nin Fifa Şampiyonası eleme maçı ise Batı Almanya ile yapılan maçta 7-2 yenilmesi ile gerçekleşmiştir. Sonrasında Türkiye için şampiyonluk mücadelesi o yıl için son bulmuştur. Türkiye’nin bir sonraki dünya kupası karşılaşmasına katılması ise 2002 yılında gerçekleşmiştir. Dünya kupası geçmişi ve dünya kupalarında Türkiye konusunda yapılan araştırma neticesinde Türkiye 2002 yılında gerçekleşen dünya kupasında 3.lük elde etmiştir. 2006 yılındaki Dünya Kupası karşılaşmalarında Play Off’da elenen Türkiye, 2010’da ise daha önce birçok kez olduğu gibi elemeleri geçememiştir.

2018 Dünya Kupası’nda Türkiye Yer Alacak mı?

“2018 Dünya Kupası’nda Türkiye yer alacak mı?” konusu çok fazla kişi tarafından merak edilmektedir. Ancak henüz Türkiye için Dünya Kupası’na katılım sağlanıp sağlanmayacağı belirli değildir. En son Türkiye, Hırvatistan’ı 1-0 mağlup ederek Dünya Kupası için katılım avantajı elde ettiği bilinmektedir. Casino uzmanı