Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları

Dünya Kupaları özellikle de futbol dünya kupaları dünyanın her yerinden birçok kişi tarafından büyük bir tutkuyla takip edilmektedir. Bir de küçük yaştan itibaren ya da gençliğinde kendini futbola adayan dünya kupalarının en genç oyuncuları bulunmaktadır. Bugünkü konumuz dünya kupalarının en genç oyuncuları olduğu için bu grupta yer alan futbolcular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 2014 yılında yapılan bir değerlendirmeye göre 18 yaş ve 20 yaş olmak üzere iki ayrı yaş grubunda ayrılan kategoriler şu şekildedir:

Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları 18 Yaş Grubu

Dünya kupalarının en genç oyuncuları içinde ilk sırada yer vereceğimiz grup 18 yaşındaki futbolculardan oluşmaktadır. 18 yaşında olan futbolculardan biri Kamerunlu Fabrice Olinga bir diğeri ise İngiliz Luke Shaw olarak ön plana çıkmaktadır. Bir diğer 18 yaşındaki futbolcu ise İngiltere Dünya Kupası maçında yedek kulübesinde yer alan Evertonlu Leighton Baines de dünya kupalarının en genç oyuncuları arasında yer almaktadır.

Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları 20 Yaş Grubu

Dünya kupalarının en genç oyuncuları içinde bir sonraki futbolcular 20 yaş grubunda yer almaktadır. Aslında ilk 11 içindeki en yaşlı futbolcular sıralamasında yer alsalar da yaşları futbol kariyerinin başında olabilecek kadar genç olduğu için biz bu futbolcuları da genç oyuncular kategorisinde ele alacağız.

20 yaş grubu içinde yer alan dünya kupalarının en genç oyuncuları arasında yer alan isimlerden bir tanesi Matthias Ginter olarak bilinmektedir. Alman futbolcu oyun içinde stoper olarak görev almaktadır. Kenneth Omeru bir diğer 20 yaş grubunda yer alan dünya kupalarının en genç oyuncuları arasında yer almaktadır. Futbolcu takımının savunma oyuncusu olarak görev almaktadır.

Dünya Kupalarının En Genç Oyuncuları Kategorisinde Yer Alan Diğer İsimler

 Aslında dünya kupalarının en genç oyuncuları arasında yer alan isimler içinde henüz 18’ini doldurmadan futbol hayatına adım atan oyuncular bulunmaktadır. Bunları en gencinden en yaşlısına doğru sırayla vermeye çalışacağız:

Dünya kupalarının en genç oyuncuları sıralamasında en genç olarak başı çeken isim Norman Whiteside olarak görülmektedir.  Kuzey İrlandalı futbolcunun takımının Yugoslavya ile karşılaştığı maçta 17 yaş 41 gününde olduğu belirtilmektedir.

Bir diğer isim Samuel Eto ise 17 yaş 99 günlük, Nijeryalı Femi Opabunmi 17 yaş 101 günlük, Kamerunlu Salomon Olembe 17 yaş 185 günlük iken takımları için önemli maçlarda yer almışlardır. Son olarak Pele 17 yaş 235 günlük iken Brezilya takımında yer alan dünya kupalarının en genç oyuncuları kategorisinde yer alan futbolcudur.