DÜNYA KUPASINI EN ÇOK KAZANAN ÜLKELER

Fifa Başkanı Jules Rimet tarafından organize edilen ve 1930 yılından bu yana her 4 yılda bir düzenlenen dünya kupası karşılaşmaları, her seferinde farklı ülke galibiyetleri ile tamamlanmıştır. Bunlar içinde galibiyet kazanmış olmanın yanı sıra dünya kupasını en çok kazanan ülkeler hangileridir? Bu konu bazı futbol severler tarafından dikkatle takip edilmenin yanı sıra çoklukla merak edilmektedir.

Dünya Kupasını En Çok Kazanan Ülkeler Sıralaması

Dünya kupasını en çok kazanan ülkeler sıralaması yaparken ülkelerin yıllara göre sıralamasının yanı sıra en çok kazanandan en az kazanan doğru bir sıralama yapılmaktadır. Bu ülkeler şunlardır:

1.Sıra: Dünya kupasını en çok kazanan ülke Brezilya olarak görülmektedir. Ülkenin dünya kupası kazandığı yıllar: 1958 karşılaştığı takım: İsveç, 1962 karşılaştığı takım: Çekoslovakya, 1970 karşılaştığı takım: İtalya, 1994 karşılaştığı takım: İtalya, 2002 karşılaştığı takım: Almanya

2.Sıra: Brezilya’yı 4 şampiyonlukla takip eden ülkeler ise Almanya ve İtalya olarak görülmektedir. Almanya’nın dünya kupası kazandığı yıllar: 1954 karşılaştığı takım: Macaristan, 1974 karşılaştığı takım: Hollanda, 1990 karşılaştığı takım: Arjantin, 2014 karşılaştığı takım: Arjantin

İtalya’nın dünya kupası kazandığı yıllar: 1934 karşılaştığı takım: Çekoslovakya, 1938 karşılaştığı takım: Macaristan, 1970 karşılaştığı takım: Almanya, 1994 karşılaştığı takım: Fransa

Dünya kupasını en çok kazanan ülkeler arasında 3. Sırada ise Uruguay ve Arjantin yer almaktadır. Uruguay’ın Dünya kupası aldığı yıllar ve karşılaştığı takımlar şu şekilde belirtilmektedir:

  • 1930 – Arjantin
  • 1950 – Brezilya

Arjantin’in dünya kupasını kazandığı yıllar ve karşılaştığı takımlar ise şu şekilde belirtilmektedir:

  • 1978 – Hollanda
  • 1986 – Almanya

Dünya kupasını en çok kazanan takımlar ve ülkeler sıralamasından sonra Dünya kupasını kazanan diğer takımlara da yer verebiliriz: İngiltere, Fransa, İspanya da Dünya kupasında bir kez şampiyonluk kazanan takımlar arasında yer almaktadır. Bu takımların Dünya kupası almaya hak kazandıkları yıllar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

İngiltere Dünya Kupasını 1966 yılında kazanmıştır. Karşılaştığı takım ise Almanya’dır.

Fransa, Fifa Dünya Kupasını 1998 yılında Brezilya’yı final maçında mağlup ederek şampiyon olmuştur.

İspanya, Jules Rimet Kupasını 2010 yılında Hollanda ile karşılaştığı final maçında galibiyet sağlaması sonucunda kazanmıştır.

4 yılda bir gerçekleşen Fifa Dünya Kupası futbol karşılaşmalarında Türkiye ise henüz şampiyonluk elde edememiştir. Ancak 2002 yılında Dünya Kupası karşılaşmalarını 3. olarak tamamlamıştır. Gerçekleşecek olan bir sonraki Dünya Kupası Turnuvası ise 2018 yılında yapılacaktır.