Dünya Kupası Maçlarında Şimdiye Kadar Kullanılan Toplar

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar hakkında bilgi toplamaya meraklı bir kitle de bulunmaktadır. Bu toplar tarihi eser niteliği taşıdığı için bu toplar büyük önem taşımaktadır. Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar, geçmişten günümüze şu şekilde sıralanmaktadır.

Dünya Kupası Maçlarında Kullanılan İlk Top

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar dışında dünya futbol tarihinde kullanılan ilk top İngiltere’de kullanılmıştır. İlk futbol topunun kullanılış yılı olarak 1863 kabul edilmektedir. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından belirlenen top standardı şu şekilde belirtilmektedir:

  • Topun çevresi: 68-70 cm.
  • Topun ağırlığı: 410-420 gr.
  • İç Basıncı: Deniz seviyesinde 0,6-1,1 atm arasında belirlenmiştir.  

Dünya Kupası Maçlarında Şimdiye Kadar Kullanılan Toplar İçinde İlki 1930 Yılında Kullanıldı!

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde ilki 1930 yılında kullanılmış olup Dünya kupası maçlarının başladığı yer olan Uruguay bu topun ilk kullanıldığı yer olarak kayda geçmiştir. Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde bir başkası 1934 yılında kullanılmıştır. Bu yıl dünya kupasında kullanılan topun adı ise Federal 102 olarak belirtilmektedir.

Dünya Kupası Maçlarında Şimdiye Kadar Kullanılan Toplar İçinde Yer Alan Diğer Toplar

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde diğerleri hakkında da sırayla bilgi vermeye devam edeceğiz. 1938 yılı Dünya kupası için kullanılan top Allen olarak adlandırılmaktadır. Allen Fransa’da düzenlenen dünya kupası şampiyona maçlarında kullanılmıştır. Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde bir sonrakinin adı Swiss World Champion Match Ball olarak belirtilmektedir. Bu top ise 1954 yılında kullanılmıştır.

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde yer alan ve Adidas tarafından üretimi yapılan futbol topunun adı Santiago olarak ifade edilmektedir. Sonraki süreçte 1970’ten itibaren Fifa Dünya Kupası maçları için toplar resmi olarak Adidas tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde yer alan 1966 yılı dünya kupası maçında Slazenger tarafından üretilen Challenge olarak bilinmektedir. Bu yıl dünya kupası İngiltere’de düzenlenmiştir. 1970 yılından beri Adidas tarafından üretilen toplar üzerinde ilk defa bu yılda siyah beyaz altıgen alanlar bulunmaktadır. 1982 yılında gerçekleşen dünya kupası maçında ise Tango yazılı ve tasarımlı futbol maçı kullanılmıştır. Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde 1990 yılında kullanılanı Adidas Etrusco Unico olarak bilinmektedir. Dünya kupası maçlarında şimdiye kadar kullanılan toplar içinde yer alan diğerlerinin isimleri şu şekilde sıralanmıştır:

1994 Adidas Questra

1998 Adidas Tricolare

2002 Adidas Fenernova

2006 Adidas Teamgeist

2010 Adidas Jabulani

2014 Brazuca